PROJEKT SA-MO

Projekt Sa-Mo vzniknul po dlouhých debatách o smyslu práce s koňmi, o tom, jak je možné s koňmi pracovat, aniž bychom je zneužívali a o tom, jak koně vnímají nás, lidi. 
Naší prací je, mimojiné, obsedání koní. Rádi bychom využili tyto stránky k nabídce koní, kteří budou od počátku připravováni správně s důrazem na uvolnění, klid a spolupráci.

Ať jsme toto téma probírali ze všech stran, vždy jsme došli k jedné pravdě. 

"...pro mladého koně je první kontakt s člověkem, sedlem nebo jezdcem tím nejdůležitějším co bude v budoucnu utvářet jeho vztah ke spolupráci s lidmi..." K.S. 

Náš projekt chce lidem ukázat, jak důležitý je správný start pro mladého koně. Byli bychom rádi, kdyby z našeho projektu vycházeli koně, kteří jsou, díky dobrému začátku, připravení pro budoucí spolupráci v obou směrech. Rádi bychom, aby od nás odcházeli mladí koně kteří budou pro své majitele bezpečnými parťáky a kteří budou mít spoustu motivace ke společné spolupráci s nimi (odtud SAve and MOtivation). 

O čem tedy projekt Sa-Mo je?
Do našeho programu budeme přijímat pouze koně, kteří neměli žádný, nebo jen minimální (základní manipulace), kontakt s lidmi. Tito koně pak projdou přípravou a budou nabízeni lidem, kteří budou mít chuť pokračovat s koňmi stejným směrem.
Nepůjde o to vydělat na koních spoustu peněz, ale dostat mezi lidi více koní, kteří budou spolehlivými partnery. Chceme mezi lidi dostat myšlenku, že začít rovnou dobře, je lepší, než se potýkat s následky špatného začátku.

Dle našeho názoru netkví pravá hodnota koně v jeho původu nebo schopnostech (ač i ty jsou důležité) ale v opravdu dobré přípravě a odhodlání koně jít vaší cestou.

"Moudrý je ten, kdo dokáže z mála, za pomoci času, udělat mnoho. Hlupák ten, kdo za velmi krátký čas udělá z mnoha málo." KS

Mnoho let se živím prací s koňmi. Velkou většinou (což mi příjde smutné) koní, co se ke mě dostanou, jsou koně "problémoví". Často slyším větu "Jsi pro něj poslední šance!"...já se vždy ptám PROČ...proč lidi nejdříve utratí spoustu peněz, svého klidu a nebo svého zdraví a do světa vypustí koně, který je v lepším případě uzavřený v sobě a mnohdy nebezpečný nejen svému okolí ale i sám sobě. Proč raději nedají koním v začátku jejich života dostatek času vše nové přijmout a najít ve všech situacích klid...
Určitě jsou to často peníze, kterých se ale ve výsledku utratí mnohem více při nápravě koně. U mého pohledu, však hlavní příčinou proč to lidé nedělají "lépe", je fakt, že neví. Nedokáží si představit, co jim ta "oběť" času a peněz v začátku, může přinést za poklad v v budoucnu.
Proto jsem se rozhodla, že investujeme naše peníze i náš čas, abychom lidem ukázali, jak spokojené a spolupracující koně mohou mít, když jim dají dobrý začátek při kterém jim poskytnou čas!

KATEŘINA SANTAROVÁ

O koních z našeho projektu, ale i jiných zajímavostech, se více dočtete v záložce "O koních"

STŘÍPKY Z NAŠÍ PRÁCE